Pierwszy kwietnia to nie tylko Prima Aprilis. To również Międzynarodowy Dzień Ptaków, ustanowiony na pamiątkę pierwszej międzynarodowej konwencji o ochronie ptaków, która została podpisana w Paryżu w 1906 roku. Nasz kraj dołączył do konwencji w 1932 roku. Głównym celem konwencji było zwrócenie uwagi na rolę ptaków w przyrodzie i na zagrożenia z jakimi muszą się borykać, a także zachęcenie ludzi do podjęcia działań ochronnych na rzecz ptaków. Na dzień 1 czerwca 2024 roku, w Polsce jest pod ochroną ścisłą 477 gatunków ptaków, a 5 gatunków podlega ochronie częściowej.
(według podziału przyjętego przez Komisję Faunistyczną Sekcji Ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego, która zajmuje się weryfikacją obserwacji).
W tym dniu klasa druga o profilu architektura krajobrazu, wzięła udział w zajęciach przyrodniczych w Oddziale Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Białej Podlaskiej. Zajęcia odbyły się w ramach działań związanych z projektem EKOszkoła 2025 J.
Na miejscu można zobaczyć kolekcję spreparowanych gatunków ptaków oraz dowiedzieć się naprawdę ciekawych informacji o życiu i zwyczajach naszych latających przyjaciół.
Jeśli jeszcze tego nie wiesz, ptaki mają mnóstwo cech podobnych do nas, ludzi. Dzięcioły np., są bardzo pracowite i uprawiają szeroką działalność charytatywną. Wykuwają dziuple i ich nie zajmują, ale pozostawiają dla innych ptaków. Niektóre z nich chichoczą, jak np. dzięcioł zielony. Potrafią też robić swoiste psikusy. Krewny czapli, bąk płochliwy wydaje odgłos przypominający tłuczenie szkła, a sójka potrafi naśladować odgłos karetki.
Ptaki to stworzenia mądre i wytrzymałe. Srokosz mały jest drapieżnikiem, który bardzo ceni swoją zdobycz. Jeśli nie jest w stanie jej zjeść, nadziewa danie na coś ostrego i zostawia na później. Śpiewaki lubią ślimaki. Zrzucają więc ślimaka w muszli z wysokości do skutku, aż ta pęknie, aby dostać się do ulubionego posiłku.
Zbliża się czas meszek i komarów, może więc warto pomyśleć o jeżyku. Z współlokatorami różnie bywa, ale jeżyk jest jednym z tych najbardziej pożądanych. Jako ptak owadożerny dziesiątkuje meszki i komary. Trzy czwarte swojego życia spędza w locie, potrzebuje więc naprawdę dużo pożywienia.
Ptaki są wspaniałymi bioindykatorami. Ich życie jest swoistym wskaźnikiem zmian zachodzących w środowisku. Klimat się ociepla, niektóre z nich nie odlatują już na zimę, ale pozostają w kraju, jak np. żurawie. Są też takie jak żołna pospolita, czy sęp kasztanowcowaty, które adaptują sobie nasz kraj na miejsce do życia, choć do tej pory przebywały w rejonach cieplejszych.
Prowadząca zajęcia, pani Magdalena Żychowska posiada ogromną wiedzę do przekazania w tym zakresie, która wykracza poza świat zwierząt skrzydlatych.
Jeśli chcecie wiedzieć, dlaczego nie można budzić jeża, które zwierzę porzuca swoją wybrankę z małymi dziećmi, które jest bardzo tolerancyjne, bo jako czyścioch dzieli norę z zwierzęcym bałaganiarzem lub, że wilk nie jest wcale samotnikiem, umówcie się z panią Magdaleną i udajcie się do Bialskiego Oddziału Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.