Miesiąc kwiecień jest miesiącem szczególnym w dziejach historii Polski. To właśnie w tym miesiącu, (14 IV) w 966r. Mieszko I włączył Polskę w krąg państw chrześcijańskich a jego syn, Bolesław Chrobry koronował się (18 IV) na pierwszego króla Polski, 13 IV 1943 r. świat usłyszał po raz pierwszy o masowych mogiłach w Katyniu a pięć dni później (19 IV ) wybuchło największe powstanie w getcie warszawskim.
11 kwietnia, śladem kwietniowych wydarzeń wyruszyła do Warszawy wycieczka klasy 2G.
Uczniowie podczas plenerowej lekcji historii mieli okazję odwiedzić 2 wyjątkowe miejsca.
W pierwszym - Muzeum Polin - wspólnie odkrywali 1000 letnią historię narodu żydowskiego na ziemiach polskich. Stali się również częścią akcji społeczno - edukacyjnej Żonkile upamiętniającej rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Żonkil – symbol akcji składany był pod pomnikiem Bohaterów Getta przez ocalałego z powstania Marka Edelmana - ostatniego przywódcę wielkiego zrywu jako hołd dla poległych.
Każdy z uczniów przed wejściem na teren Muzeum przypiął własnoręcznie wykonany żółty kwiat by podkreślić, że łączy nas wspólna pamięć o przeszłości
Młodzież poznała również sylwetkę legendarnego kuriera Jana Karskiego - postać z ławeczki przed muzeum- który w 1942 r. przekazał raport o eksterminacji Żydów zachodnim sojusznikom. Wierzył, że dzięki dostarczonym informacjom Brytyjczycy i Amerykanie zdołają powstrzymać holocaust. Ale do interwencji aliantów nigdy nie doszło.
W drugim - Muzeum Katyńskim, odkryli historię niezwykłą, ukrytą w artefaktach grobowych wydobytych z dołów śmierci Katynia, Charkowa, Miednoje i Bykowni. Dla rodzin, które ofiarowały te szczególne pamiątki po swoich bliskich oraz samych pracowników Muzeum przedmioty te są relikwiami. Wyjątkowymi artefaktami dzięki , którym zwiedzający może dziś połączyć konkretne przedmioty z konkretnymi osobami - ofiarami zbrodni katyńskiej.
„Tej nocy zgładzono wolność w katyńskim lesie …
Zdradzieckim strzałem w czaszkę pokwitowano wrzesień. […]
Zgładzono sprawiedliwość, prawdę i wolność zgładzono […]
Pod obcej nocy osłoną …
I tylko pamięć został po tej katyńskiej nocy…
Pamięć nie dała się zgładzić, nie chciała ulec przemocy
I woła o sprawiedliwość, i prawdę po świecie niesie,
Prawdę o czterech tysiącach zgładzonych w katyńskim lesie.”
Katyń – Feliks Konarski
Klamrą, która połączyła obydwa miejsca stał się proces eksterminacji. Masowy, zaplanowany i zorganizowany proces ludobójstwa dokonany na narodzie polskim i żydowskim w okresie II wojny światowej.
Na zakończenie dnia pełnego zadumy i refleksji nad sensem życia i śmierci młodzież poznała także jaśniejszą i słodszą stronę historii.
W Fabryce E. Wedla, w atmosferze dobrej zabawy połączonej z degustacją uczniowie poznali historię ulubionej łakoci zarówno tych dużych jak i tych małych.