W bieżącym roku przypadło Pięć Wieków Nadania Praw Miejskich Białej Podlaskiej, dlatego 30 kwietnia, w naszej szkole, odbyła się prezentacja najważniejszych informacji oraz ciekawostek dotyczących jej dziejów. Uczestnicząca w prelekcji młodzież mogła dowiedzieć się m.in. o tym, że Biała zmieniała kilka razy swoich właścicieli - należała do Iliniczów, Zabrzezińskich, Kiszków, aż wreszcie w XVI w. stała się własnością Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotki”, i odtąd przez dwa i pół wieku władali nią Radziwiłłowie.
Prawa miejskie Biała Książęca otrzymała w XVII w., prawdopodobnie z rąk Michała Krzysztofa Radziwiłła. Najcenniejszy zabytek - pałac radziwiłłowski – niestety nie zachował się. Znamy go tylko z fotografii, którą wykonano, gdy był już mocno zrujnowany. Dziś jednak można podziwiać odrestaurowany zespół zamkowy – zachowane oficyny, wieżyczkę, bramę wjazdową z wieżą wartowniczą, kaplicę i piękny włoski ogród. Wśród fundacji magnackiego rodu znalazły się również kościoły – św. Anny, św. Antoniego oraz Narodzenia Najświętszej Marii Panny.
Nasze miasto ma niezwykle bogatą historię i skrywa wiele ciekawostek, do których poznawania serdecznie zachęcamy. Znajomość dziejów minionych tudzież współczesnych Białej Podlaskiej przydała się uczestnikom quizu, który odbył się w drugiej części spotkania. Uczniowie, którzy wykazali się największą wiedzą na temat naszego miasta to:
1. Natalia Melaniuk z kl. 4 Te i Adrian Rakowski z kl. 3 Ti – miejsce I;
2. Wiktoria Adamiuk z kl. 3 Ti – miejsce II.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!