Zajęcia lekcyjne nie zawsze odbywają się w ławkach szkolnych, czasami bywają w bardzo ciekawych miejscach i właśnie klasa 1 Tk technikum architektury krajobrazu uczestniczyła w takich zajęciach.
W dniu 26 maja uczniowie klasy 1 Tk wraz z nauczycielem przedmiotów zawodowych w zawodzie technik architektury krajobrazu Panią Martą Osiej wybrali się na swoje lekcje z przedmiotu Historia architektury i sztuki ogrodowej do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.
Poznając historię założenia pałacowego dawnego rodu magnackiego Radziwiłłów, zapoznali się z historią naszego miasta i rolą tego rodu magnackiego w rozwój Białej Podlaskiej.
Podążając alejkami Parku Radziwiłłów wraz z pracownikiem Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej Panią Iwoną Maksymiuk, uczniowie kroczyli śladami historii i odkrywali ją na nowo.
Zespół zamkowy Radziwiłłów to obiekt zabytkowy w Białej Podlaskiej, obejmujący pozostałości dawnego zamku zbudowanego na planie gwiazdy pięcioramiennej z pięcioma bastionami otoczonymi fosą i wałem ziemnym. Niestety w 1883 roku częściowo zrujnowany pałac został rozebrany. Obecnie Zachowane fortyfikacje ziemne stanowią rzadki przykład umocnień „szkoły staroholenderskiej”.
W lipcu 2020 zakończyła się kompleksowa renowacja rezydencji – m.in. odtworzono umocnienia obwarowań, wybudowano bramę koszarską i drewniany most, usunięto niektóre drzewa rosnące na umocnieniach, dokonano nasadzeń roślin ozdobnych i wyprowadzono ruch samochodów z otoczenia. Ponadto wyeksponowano zarys murów zamku w gruncie.
Nasza młodzież obejrzała zachowane budowle takie jak:
- Brama wjazdowazbudowana w IV ćw. XVII wieku z fasadąkomponowaną na wzór łuku triumfalnego osłaniającą prostokątne wnętrze.
- Wieża wjazdowa (zwana wartowniczą)wybudowana została w I połowie XVII wieku, połączona ćwierć-kolistą szyją bramną z bramą wjazdową.
- Trzy oficynywybudowane przed 1709roku flankują dawny dziedziniec paradny, zamieniony w XIX wieku na park miejski.
- Wieżyczka wschodniapochodząca z I połowy XVII wieku, w stylu barokowym, na planie kwadratu z kopułą z latarnią, wolnostojąca w głębi parku, dwukondygnacyjna, przykryta wewnątrz kopułą z dachem namiotowym.
- Kaplica zamkowaśw. Jozafata Kuncewicza z około 1620 roku, orientowana, ze sklepieniem kolebkowym i dwuspadowym dachem.
Wrażenia z odbytych zajęć utrwaliliśmy się na naszych zdjęciach. Zapraszamy zatem do ich obejrzenia.
Marta Osiej