3 wynikW ubiegły czwartek (22 lutego), gościliśmy w szkole przedstawicieli 18 Batalionu Rozpoznawczego w Białej Podlaskiej, którzy przeprowadzili szkolenie dla uczniów nt.: ,,Bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz sposobów przeciwdziałania cyberatakom”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: 2d, 2h, 2m, 2r i 2s.

Żołnierze mówili o tym jak działa internet, przedstawili rodzaje zagrożeń z nim związanych oraz ich konsekwencje. Duży nacisk położono w czasie szkolenia na profilaktykę cyberprzemocy. Uczniowie dowiedzieli się czym jest cyberprzemoc i co może spotkać jej sprawcę, np. za stalking, czyli uporczywe nękanie innej osoby lub jej najbliższych, grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Prowadzący szkolenie dla młodzieży przedstawili także sposoby przeciwdziałania cyberprzemocy. Oto kilka przydatnych rad:

  • Nawet pozornie niewinny żart może być rodzajem cyberprzemocy. Uważajmy na to, co piszemy. Pamiętajmy o tym, że każdy i każda z nas ma swój własny poziom wrażliwości. To, że dla nas jakiś komentarz jest zabawny, nie oznacza, że dla innych nie będzie obraźliwy.
  • Za niektóre formy cyberprzemocy grozi odpowiedzialność karna. W internecie nic nie ginie (nawet materiały wysyłane jako możliwe do odtworzenia raz np. na Snapchacie).
  • Na przemoc nie wolno odpowiadać tym samym. Jeśli czujesz, że sprawa Cię przerasta, skontaktuj się ze specjalistami lub odpowiednimi służbami.
  • Pamiętaj, że w serwisach społecznościowych wszelkie przejawy cyberprzemocy można zgłosić do administratorów (zgłoś nadużycie).
  • Gdy padasz ofiarą cyberprzemocy, zachowaj dowód: zrób zrzut ekranu, zachowaj SMSy lub wiadomości.

Jako świadek cyberprzemocy – reaguj i sprzeciwiaj się! Osób, które w sieci nie hejtują, nie trollują i nie stosują cyberbullyingu jest więcej niż tych, które to robią. Pokaż, że nie zgadzasz się na hejt!