ekonomista

Technik Ekonomista

Opis zawodu

Technik ekonomista to zawód wszechstronny i bardzo popularny na rynku pracy. Jest to zawód dający duże możliwości zatrudnienia. Należy do grupy zawodów, w których bardzo ważne są relacje między ludźmi. Stwarza on duże szanse zatrudnienia na różnorodnych stanowiskach pracy. Każda większa firma potrzebuje ekonomisty. Nabyte umiejętności zawodowe umożliwiają absolwentowi utworzenie i prowadzenie własnej działalności oraz zatrudnienie na wielu stanowiskach w różnych jednostkach organizacyjnych. Ekonomiści są osobami cenionymi na rynku pracy, ponieważ posiadają umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów występujących we współczesnych przedsiębiorstwach.

Technik ekonomista, bierze udział w rozwiązywaniu problemów ekonomicznych, może uczestniczyć w zarządzaniu, planowaniu, organizowaniu, motywowaniu oraz kontroli. We wszystkich dziedzinach życia, pojawia się konieczność rozwiązywania problemów ekonomicznych. Każda instytucja, musi zatrudnić osoby zarządzające, planujące i organizujące pracę w firmie. Potrzebni są pracownicy do obliczania dochodów przedsiębiorstwa, prowadzenia dokumentacji finansowo – księgowej i obliczania zarobków pracowników.

W trakcie nauczania uczniowie mają możliwość zdobycia kwalifikacji:

• EKA.04. Prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnej
  • EKA.05. Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych

Uczeń/absolwent technikum w zawodzie technik ekonomista po potwierdzeniu dodatkowo kwalifikacji EKA.07. Prowadzenie rachunkowości może uzyskać dyplom w zawodzie technik rachunkowości.

Praktyka zawodowa: 280 godzin w całym cyklu kształcenia.

Technik ekonomista potrafi:

• założyć i zorganizować własną firmę,
  • sporządzić biznesplan,
  • przygotować kampanię reklamową,
  • obsługiwać sekretariat,
  • sporządzać, kontrolować dokumenty księgowe,
  • obliczać i interpretować miary statystyczne,
  • prowadzić korespondencję z kontrahentami i instytucjami finansowymi i organami administracji państwowej,
  • sporządzać: typową dokumentację biurową i magazynową oraz produkcji, projekty planistyczne,
  • planować i prowadzić działalność gospodarczą,
  • obliczać podatki,
  • prowadzić sprawy kadrowo – płacowe.

Możliwości zatrudnienia absolwentów technik ekonomista.

Absolwenci Naszej Szkoły nabywają praktyczne umiejętności zawodowe, związane między innymi z polityką zatrudnienia, naliczaniem wynagrodzeń, rozliczaniem ubezpieczeń i podatków, księgowością, obrotem pieniężnym, zaopatrzeniem, sprzedażą, gospodarką magazynową, rozliczaniem produkcji, wykonywaniem prac biurowych. Posługują się nowoczesną technologią oraz korzystają z użytkowych programów finansowo –księgowych, kadrowo – płacowych, magazynowych. Możliwości zatrudnienia są olbrzymie.

Technik ekonomista może pracować, jako:

• urzędnik podatkowy,
  • urzędnik ubezpieczeń społecznych,
  • księgowy(a),
  • sekretarz, sekretarka,
  • pośrednik pracy,
  • asystent menagera,
  • specjalista: bankowości, administracji publicznej, analizy rynku,
  • analityk finansowy,
  • pracownik obrotu pieniężnego i obsługi klientów,
  • specjalista ds.: wynagrodzeń, zarządzania, analizy finansowej, marketingu,
  • doradca podatkowy.