Zapraszamy do udziału w kolejnym projekcie Wymiany Młodzieży programu Erasmus+ NA TENERYFIE
Projekt “The meridian island: an European Educational Approach”. odbędzie się na Teneryfie w terminie 13-20.06.2023r.
W wymianie weźmie udział 10 uczestników (18+), plus lider grupy.
Uczestnicy z krajów: Hiszpanii (gospodarz) i Polski.
W dniach 05-09.12.2022, 4 osobowa grupa z ZSZ nr 1 wzięła udział w kolejnej mobilności projektu Erasmus+ „Innovative Digitalized Schools”. Tym razem spotkanie odbyło się w szkole francuskiej, na wyspie Reunion. Wyspa ta leży ok 700 km na wschód od Madagaskaru. Większość z nas i naszych znajomych musiała odszukać ten zamorski departament Francji na mapie, bo nie jest to oczywisty kierunek turystyczny. Mając kilka godzin na przesiadkę w Paryżu, udało się nam również poczuć przedświąteczną atmosferę tego tętniącego życiem miasta.
Szkoła: LYCEE SARDA GARRIGA powitała nas radośnie i gorąco, dosłownie i w przenośni. Jest to równie duża szkoła jak nasza i ku naszemu zaskoczeniu, bardzo nowocześnie wyposażona. Tematem mobilności była edukacja z wykorzystaniem gier cyfrowych – „Digital Game-Based Learning”. Każda grupa przygotowała grę z wykorzystaniem różnych programów. Uczestniczyliśmy również w warsztatach programowania i drukowania w technologii 3D.
„Nic tak nie rozwija inteligencji jak podróżowanie” – Emile Zola.
Mieliśmy przyjemność wziąć udział w projekcie Erasmus+ „Young people against racism and xenophobia”. Wraz z pięcioma uczniami (Olą, Jowitą, Maćkiem, Mateuszem i Kacprem) wybraliśmy się do Madrytu, aby zintegrować się z młodzieżą z Hiszpanii, Włoch, Łotwy, Węgier, Bułgarii, Czech i Holandii. Oprócz szlifowania języka angielskiego, młodzież wymieniła się doświadczeniami i przemyśleniami na temat ksenofobii i rasizmu. Głównym celem owej międzykulturowej wymiany było przełamanie stereotypów i barier opartych na pochodzeniu etnicznym. Zwiedziliśmy przepiękne zakątki Madrytu, poznaliśmy wiele ciekawych ludzi oraz przygotowaliśmy polską ucztę dla 50 uczestników projektu :) Zdobyliśmy bezcenne wspomnienia i doświadczenie.
Tym razem grupę tworzyli uczestnicy projektu ERASMUS+ KA229 -” INNOVATIVE DIGITALIZED SCHOOLS” Tematem naszego spotkania były Narzędzia Web 2.0
Do naszej szkoły zawitali goście z 5 szkół europejskich: Rumunii, Turcji, Bułgarii, Włoch i egzotycznej francuskiej wyspy Reunion, w dniach 11-17.09.2022
Wizytę w Polsce rozpoczęli od przyjazdu do Warszawy 11.09.2022. Po spędzonej tam nocy i odpoczynku rozpoczęliśmy wycieczkę po Warszawie. Odwiedziliśmy Warszawskie Muzeum Komputerów i Gier. Oczywiście pokazaliśmy naszym gościom kilka ciekawych miejsc w Warszawie, np.: Łazienki, Stare Miasto, Trakt Królewski, Grób Nieznanego Żołnierza. Na rynku zagrał cudowny kataryniarz a oswojone ptaki jadły okruchy z dłoni zachwyconych uczestników wycieczki. Dzień zakończyliśmy przyjazdem do Białej Podlaskiej. Następny dzień był poświęcony w całości tematowi naszego spotkania, czyli: narzędziom Web 2.0. Skupiliśmy się na grupie aplikacji, które mają szerokie zastosowanie w edukacji. Środę rozpoczęliśmy od spotkania z Panem Prezydentem Michałem Litwiniukiem.
W dniach 20-27.07.2022 grupa składająca się z 4 uczniów naszej szkoły: Izabela Ryl, Oskar Patejuk, Jan Chodyka i Natalia Antoniuk razem z opiekunką grupy: Edytą Giedzińską wzięła udział w programie Erasmus+ Youth Exchange " The good education".
Podczas zajęć zapoznaliśmy się z systemami edukacji w krajach wszystkich uczestników uwzględniając ich podobieństwa i różnice. Prowadziliśmy dyskusje na temat możliwości poprawy obowiązujących systemów oraz ich unowocześniania a w szczególności dostosowania do aktualnych potrzeb i wymagań rynku.
W dn. 19-25.06 dwie uczennice z naszej szkoły: Karolina Wawrzyniuk i Oliwia Żuk oraz trójka nauczycielek, panie: Marzena Mierzwa, Edyta Giedzińska i Renata Salecka wyjechały do Tomar w Portugalii w ramach projektu ERASMUS+ „ECO-EXPERIENCE IN EUROPEAN SCHOOLS”. Uczestniczki spędziły tydzień w pięknej, chociaż wyjątkowo nieupalnej Portugalii, realizując zadania projektowe.
Było to przedostatnie spotkanie grup z Polski, Portugalii, Turcji i Grecji, a finał już niedługo w Polsce! Tematem projektu koordynowanego przez Rumunię są zagadnienia związane ze zmianami klimatycznymi w Europie i na świecie oraz działania proekologiczne wdrażane już dziś w naszych państwach.
W dniach 5-11 czerwca 2022 roku uczniowie naszej szkoły Wiktoria Marciniuk, Zuzanna Makaruk, Radosław Zubkowicz i Adrian Wolski wraz z paniami Edytą Giedzińską i Karoliną Pieńjkowską wzięli udział w projekcie Erasmus+ Project ”INNOVATIVE DIGITALIZED SCHOOLS” Project numer „2020- RO01- KA229-080138_4” w Pazardzhik (w Bułgarii).
W projekcie uczestniczyli także uczniowie z Bułgarii, Turcji, Rumunii i Włoch. Tematem przewodnim spotkania było bezpieczeństwo w Internecie. Oprócz zajęć i warsztatów zostały zorganizowane wycieczki do pobliskich miasteczek Plovdiv, Panagyurishte, Peshtera i wspinanie się na górę zakończoną piękną jaskinią, a także wycieczka do stolicy Bułgarii- Sofii.
Ten tydzień był doskonałym czasem na doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim, zawieranie nowych znajomości, poznanie pięknego kraju jakim jest Bułgaria z jej kulturą, kuchnią
i obyczajowością.
Z pewnością chwile spędzone w Pazadzhiku na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników.
W dniach 8-14 maja 2022r. uczniowie naszej szkoły: Patrycja Panasiuk, Basia Maksymiuk, Błażej Karpiuk i Kuba Skrzypowski pod opieką nauczycieli: Iwony Kalenik, Iwony Daniłoś, Krzysztofa Doroszuka i Jacka Kulpy wzięli udział w projekcie „ECO EXPERIENCE IN EUROPEAN SCHOOLS” ERASMUS+ w Xanthi (północno-wschodnia Grecja).
Było to kolejne ze spotkań uczestników biorących udział w projekcie – Polski, Rumunii, Portugalii, Turcji i Grecji. Tematem działań było poszerzanie i promowanie wiedzy w zakresie działań pro-ekologicznych.
Grupa uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr1 z Białej Podlaskiej pod opieką pani Marzeny Mierzwy spędziła cudowny tydzień (21-28.04.2022) na bajkowej wyspie, we wspaniałym towarzystwie.
Kolejny raz zostaliśmy zaproszeni przez hiszpańskie stowarzyszenie: “AIGB” z Gran Canarii.
W wymianie wzięło udział 20 uczestników z 4 krajów: Hiszpanii, Rumunii, Szwecji i Polski.
Zapraszamy uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w wymianie młodzieżowej do Rumunii!
Uczniowie muszą mieć 18 lub więcej lat oraz być zaszczepieni.
Projekt ma na celu wspieranie jakościowej i wielowymiarowej poprawy w pracy z młodzieżą, w celu dotarcia i wzmocnienia pozycji zmarginalizowanych młodych ludzi, wspierając ich integrację na rynku pracy oraz szanse na włączenie społeczne i edukację.
Proszę wypełnić komputerowo załączony formularz zgłoszeniowy, złożyć odręczne podpisy (uczennica/uczeń i rodzic/opiekun prawny) i przekazać wydrukowany formularz w terminie do 29.04.2022r. (piątek) opiekunowi wyjazdu – nauczycielowi języka angielskiego p. Justynie Krupie