programista

Technik programista

Programista to jeden z najlepiej zarabiających i najbardziej poszukiwanych na rynku pracy zawodów. Aby nim zostać, potrzebne są kwalifikacje i umiejętności. Technik programista jest znakomitym wyborem drogi życiowej dla wszystkich, którzy z ciekawością patrzą na komputery, oraz nie przerażają ich przedmioty ścisłe.

Programowanie to nie tylko pieniądze, to ciekawa pasja dająca m.in. możliwość programowania robotów, pisania gier 3D, aplikacji mobilnych, desktopowych i robienia wielu innowacyjnych, kreatywnych rzeczy (inteligentne domy itp.). Według ekspertów wśród wszystkich zawodów najbardziej poszukiwani są specjaliści IT /programiści/ deweloperzy. Wraz z postępującą cyfryzacją i automatyzacją, zapotrzebowanie na pracowników, którzy są w stanie przygotować przedsiębiorstwa od strony technologicznej, będzie tylko rosło. Uczniowie, którzy podejmą naukę na nowym kierunku zdobędą wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne z kwalifikacji zawodowych w zakresie projektowania baz danych i stron internetowych oraz programowania i testowania aplikacji. Będą tworzyć programy w najpopularniejszych obecnie językach tj. Python, C++, C#, JavaScript, PHP, a także poznają specjalistyczne języki tj. SQL (przydatny do tworzenia i zarządzania relacyjnymi bazami danych), HTML 5 i CSS (wykorzystywany do tworzenia stron internetowych).

Zdobycie wykształcenia na poziomie szkoły technicznej w zawodzie technik programista umożliwi absolwentom takiej szkoły kontynuację nauki na wyższych szkołach politechnicznych lub uniwersytetach, a także pozwoli na rozpoczęcie własnej drogi zawodowej.

W zależności od specjalizacji, programistów można podzielić na:

-programistów aplikacji, którzy zajmują się tworzeniem aplikacji komputerowych realizujących określone zadanie, np. wspomaganie zarządzania przedsiębiorstwem,

-programistów systemowych, którzy rozwijają aplikacje oraz systemy nadzorujące pracę sprzętu komputerowego, np. systemy operacyjne, sterowniki czy systemy zarządzania bazami danych,

-programistów specjalizujących się w tworzeniu aplikacji działających w środowisku WWW, np. gry internetowe,

-programistów aplikacji mobilnych, którzy tworzą np. oprogramowanie używane w telefonach komórkowych

Praktyka zawodowa: 280 godzin w całym cyklu kształcenia

Jakie są perspektywy pracy w zawodzie technika programisty?

Po ukończeniu edukacji technik programista może znaleźć pracę w: działach informatycznych wielu firm, agencjach reklamowych, firmach z sektora IT, start-upach, firmach tworzących oprogramowanie komputerowe, sklepach komputerowych, serwisach komputerowych, wydawnictwach, drukarniach, studiach graficznych i dźwiękowych, studiach telewizyjnych i filmowych, platformach internetowych. Mogą także prowadzić własną działalność i świadczyć usługi doradcze. Możliwości są duże i na pewno większe niż w innych zawodach.