geodeta

Technik geodeta

Opis zawodu

Geodeta jest nowoczesnym, praktycznym oraz atrakcyjnym zawodem na rynku pracy. Geodezja nieustannie się rozwija, dzięki czemu powstają nowe dyscypliny związane z geodezją np. geomatyka, GIS.

Geodezja uczestniczy w rozwoju wielu dziedzinach społeczno-gospodarczych kraju. Geodeci uczestniczą

w procesach planistycznych, projektowych i budowlanych, w realizacji różnego rodzaju budowli podziemnych, naziemnych i nadziemnych, a w szczególności: tworzą mapy do celów projektowych, prowadzą obsługę montażu budowli, dokonują pomiaru odkształceń i przemieszczeń budowli, prowadzą końcową inwentaryzację powykonawczą.

Do zadań geodety należą również regulacje stanu prawnego nieruchomości, a także przygotowanie dokumentacji prawnej np. w procesie podziału nieruchomości. W pracach wykorzystuje się nowoczesne instrumenty geodezyjne, jak również specjalistyczne oprogramowanie komputerowe.

W TRAKCIE KSZTAŁCENIA UCZNIOWIE ZDOBYWAJĄ DWIE KWALIFIKACJE:

• BUD.18. Wykonywanie pomiarów sytuacyjnych, wysokościowych i realizacyjnych oraz opracowywanie wyników tych pomiarów.
  • BUD.19. Wykonywanie prac geodezyjnych związanych z katastrem i gospodarką nieruchomościami.

Praktyka zawodowa: 280 godzin w całym cyklu kształcenia

ABSOLWENT KOŃCZĄCY SZKOŁĘ W ZAWODZIE TECHNIK GEODETA JEST PRZYGOTOWANY DO WYKONYWANIA ZADAŃ ZAWODOWYCH W ZAKRESIE:

• dokonywania pomiarów geodezyjnych,
  • prac związanych z geodezyjną obsługą budownictwa,
  • prowadzenia dokumentacji technicznej wykonanych prac,
  • opracowywania map,
  • wykonywania prac operatora urządzeń komputerowych,
  • stosowania obowiązujących przepisów prawa geodezyjnego i kartograficznego,
  • prowadzenia ewidencji gruntów i budynków, wykonania rozgraniczeń, podziałów.

PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA

Technik geodeta znajdzie zatrudnienie:

• w firmach geodezyjnych, budowlanych czy inżynieryjnych,
  • w firmach drogowych budujących i utrzymujących drogi i obiekty mostowe,
  • w organach administracji państwowej i samorządowej (urzędy gmin, miast),
  • w biurach projektowych,
  • w instytucjach związanych z działalnością kartograficzną.

Absolwent może również kontynuować naukę na studiach wyższych.