foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Tel. (0-83) 341-67-87
sekretariat@zsz1.edu.pl

naglowek 148

Handel ludźmi jest uznawany za współczesną formę niewolnictwa, ponieważ polega na odebraniu wolności osobom, które padają jego ofiarą i wykorzystywaniu ich do osiągania korzyści. Najczęściej problem ten dotyka osób w trudnym położeniu, bezrobotnych, słabo wykształconych, takich, które planują wyjazd do pracy za granicę. Aby uniknąć wykorzystania przez przestępców zwróć uwagę na następujące przesłanki, które powinny skłonić Cię do podejrzeń:

  1. Proponowane zarobki są wyższe niż oferują inni pracodawcy (sprawdź średnie stawki wynagrodzenia na podobnych stanowiskach).
  2. Pracodawca nie wymaga żadnych kwalifikacji, a oferuje dobrze płatną pracę.
  3. Oferta pracy za granicą nie obejmuje przynajmniej podstawowej znajomości języka angielskiego lub kraju, w którym się pracuje.

Pamiętaj:

  • Jeśli masz wątpliwości, czy Twój pracodawca jest uczciwy możesz skonsultować się z Krajowym Centrum Konsultacyjno-Inerwencyjnym (tel. 22 628 01 20; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ).
  • Znajdź jak najwięcej informacji o pracodawcy. Wyszukaj opinie w Internecie. Na stronie http://www.kraz.praca.gov.pl/StronaGlowna.aspx sprawdź czy agencja, która oferuje Ci pracę działa legalnie.
  • Umów się z bliską osobą na regularne kontakty i poproś o zawiadomienie policji w przypadku braku kontaktu z Tobą.
  • Przygotuj listę adresów i telefonów organizacji, które udzielają pomocy w państwie, do którego jedziesz. Zapisz telefon do polskiego konsulatu i pamiętaj, że na terenie UE nr 112 to telefon alarmowy.
  • Jeśli na miejscu okaże się, że pracodawca nie wypłaca pensji, zabrał Ci dokumenty i nie pozwala odejść możesz otrzymać profesjonalną pomoc. Nie obawiaj się powiadomić policji, nawet gdy pracodawca zmusił Cię do popełnienia przestępstw, szantażuje Cię lub wcześniej zgodziłaś/eś się na upokarzającą pracę.

Nikt nie ma prawa Cię wykorzystywać!!!

ULOTKA >>

Szukaj

Serwisy

ekonomiksu

doradztwo

arsmusplus

dze1

pl1

tv1

bip1

kadr1

uks1

wsz1

int1

moodle1

kul1

ki2

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Logowanie