dsc 1508Światowy dzień geodetów i kartografów  jest obchodzony globalnie co roku w dniu 21 marca.

W poniedziałek 20.03.2023 r. w naszej szkole odbyło się wydarzenie ,,Dzień geodety w Ekonomiku’’.

Uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowali prezentację zawodu technik geodeta, bazy dydaktycznej, sprzętu i akcesoriów geodezyjnych, Internatu, projektów Erasmus, wspólnych wyjść i wyjazdów integracyjnych oraz edukacyjnych, a wszystkie te elementy zostały połączone z występami artystycznymi naszej młodzieży.

Wszyscy odśpiewali wraz z chórem szkolnym Hymn geodezji, zaprezentowali swoje umiejętności taneczne i wokalne, przedstawili jak wygląda nauka w naszym technikum. Zaproszeni uczniowie szkół podstawowych, którzy przybyli wraz z dyrektorami i nauczycielami zostali szczegółowo zapoznani z zawodem geodety oraz możliwościami pracy po ukończeniu technikum w tym zawodzie. Udział w tym przedsięwzięciu przyczynił się do zwiększenia wiedzy uczniów na temat kształcenia zawodowego.

Celem wydarzenia było pokazanie roli geodety w życiu każdego z nas. Dotyczy ona zarówno osób prywatnych, którzy zlecają geodecie wykonanie określonych czynności np. przy budowie domu jednorodzinnego, podziale nieruchomości, jak też wykonywanie obsługi geodezyjnej dla większych firm np. deweloperskich, budowlanych. Wspomniano również o wielu inwestycjach miejskich przy których obecność geodety w całym procesie jest niezbędna np. przy budowie dróg.

Szkoła pokazała również bardzo dobrą współpracę ze środowiskiem lokalnym: urzędami, instytucjami, uczelnią wyższą, firmami geodezyjnymi. Wśród zaproszonych gości przybyli do nas przedstawiciele Urzędu Miasta, Urzędu Gminy, Starostwa Powiatowego, Kuratorium Oświaty, Uczelni, Stowarzyszenia Geodetów Polskich, firm i instytucji związanych pracą zawodową z geodezją, przedstawiciele handlowi zajmujący się dystrybucją najnowszego sprzętu geodezyjnego, absolwenci naszego technikum geodezyjnego.

Prelegenci wygłosili krótkie wykłady o różnorodnej tematyce związanej z geodezją. Przygotowali oni również konkursy praktycznej wiedzy i umiejętności dla naszych uczniów oraz uczniów szkół podstawowych.

Nagrody dla uczestników konkursów oraz gadżety dla wszystkich uczniów zostały zakupione przez naszą szkołę oraz zafundowane przez Akademię Bialską Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, Agencję reklamową Agraffka, Prezesa spółki MG TELECOME Pana Piotra Maksima. Sponsorom bardzo dziękujemy.

Wśród naszych gości byli:

Przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Lublinie:

1. Wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie, Delegatura w Białej Podlaskiej Pani Katarzyna Sierpotowska

Przedstawiciele Urzędu Miasta Biała Podlaska:

1. Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Biała Podlaska Pan dr Stanisław Romanowski
  2. Podinspektor ds. uzgadniania i koordynacji dokumentacji projektowej Referatu Geodezji Urzędu Miasta Biała Podlaska, wykładowca Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, zastępca prezesa Stowarzyszenia Geodetów Polskich Oddziału w Lublinie, koła w Białej Podlaskiej Pani mgr inż. Marlena Staszewska
  3. Specjalista ds. ewidencji gruntów i budynków Referatu geodezji Urzędu Miasta Biała Podlaska Pani Olga Panasiuk.

Przedstawiciele Urzędu Gminy Biała Podlaska:

1. Kierownik Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Pan Arkadiusz Drąg
  2. Inspektor do spraw geodezji Pan Szczepan Baczkura

Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej:

1. Inspektor Zespołu Uzgodnień Dokumentacji Projektowej w Wydziale Geodezji, Katastru i Nieruchomości – Pani Bożena Serafińska
  2. Absolwentki naszego technikum geodezyjnego, aktualnie studentki geodezji, stażystki Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości – Pani Karolina Dobrzyńska oraz Pani Sandra Bebko.

Przedstawiciele SGP – Stowarzyszenia Geodetów Polskich Oddziału w Lublinie:

1. Prezes SGP Koła w Białej Podlaskiej, członek zarządu SGP w Lublinie, wieloletni pracownik Wojewódzkiego Biura Geodezyjnego oraz pracownik telekomunikacji, wieloletni pracownik Referatu Geodezji Urzędu Miasta Biała Podlaska od niedawna na emeryturze, geodeta uprawniony Pan Tadeusz Kobiałko.
  2. Członek zarządu SGP koła w Białej Podlaskiej, geodeta uprawniony właściciel Biura Geodezyjno-Kartograficznego GEOLUX Pan Krzysztof Ślązak

Geodeci z naszego miasta i powiatu:

1. Członek władz SGP i Zarządu Koła SGP w Białej Podlaskiej, Geodeta Miejski w Białej Podlaskiej, kierownik Miejskiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej oraz Powiatowego  Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, obecnie na emeryturze – Pani Elżbieta Marzec.
  2. Członek SGP, geodeta uprawniony, biegły sądowy, właścicielka firmy geodezyjnej PLANIMETR w Białej Podlaskiej Pani Marzena Skrzynecka
  3. Przedstawiciel firmy Geotronics Dystrybucja Sp. z o.o. Autoryzowanego dystrybutora Trimble zajmującej się sprzedażą nowoczesnego sprzętu geodezyjnego – Pan Kamil Ciuraj

Przedstawiciele Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej

1. Dziekan Wydziału Nauk Technicznych dr inż. Marta Chodyka
  2. Kierownik Zakładu Budownictwa dr Elżbieta Szczygielska
  3. Wykładowca Zakładu Budownictwa dr inż. Wojciech Andrzejuk
  4. Absolwenci naszej szkoły w zawodzie technik geodeta oraz innych kierunków, aktualnie studenci Akademii Bialskiej na Wydziale Nauk Technicznych Pani Aleksandra Szymczuk, Pani Gabriela Żukowska, Pani Dominika Semeniuk, Pan Wojciech Maksymiuk oraz studenci z Koła Naukowego, Absolwentka naszego technikum geodezyjnego, aktualnie studentka geodezji Pani Julia Żuk

Kompozycje kwiatowe zostały zaprojektowane, wykonane oraz wkomponowane w wystrój auli przez uczniów klas o profilu technik architektury krajobrazu pod opieką nauczycieli tego zawodu.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom naszej szkoły, pracownikom administracyjnym, uczniom oraz gościom za przybycie oraz zaangażowanie w przygotowanie całego wydarzenia.