mam-haka-na-raka-7Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Białej Podlaskiej przystępuje do Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „ Mam Haka na Raka”, którego ideą jest zaangażowanie młodych ludzi w kształtowanie postaw dorosłych Polaków.

„Mam Haka na Raka” skierowany jest do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych na terenie całej Polski a jego nadrzędnym celem jest kształtowanie postaw prozdrowotnych poprzez edukację oraz oswajanie młodzieży z tematem chorób nowotworowych.

Koncepcja programu „Mam Haka na Raka” oparta jest na idei Think Global, Act Local (myśl globalnie, działaj lokalnie). Zgodnie z nią program aktywizuje młodzież do podejmowania działań w regionie, które mają swój wydźwięk w całym kraju. Dlatego młodzi ludzie prowadzą działania edukacyjne wśród społeczności lokalnej i zachęcają do wykonywania badań profilaktycznych w kierunku wykrycia nowotworu. W finale programu projektują zaś kampanię społeczną, która będzie emitowana w mediach na terenie całego kraju. Takie aktywności stwarzają szansę na zmianę statystyk dotyczących zachorowań na choroby nowotworowe w Polsce.

W programie biorą udział chętni uczniowie klasy 3Tc i 2 Te pod opieką nauczycieli Jolanty lachowskiej i Patrycji Mika.

Tegoroczna 7 edycja programu została poświęcona nowotworom układu chłonnego - chłoniakom.

mam-haka-na-raka-7