mapka4 listopada 2011r. uczniowie klasy II Le wraz z opiekunami panią Bożeną Panasiuk i Ewą Charytoniuk w ramach projektu MAPKA udali się na wycieczkę do Chotyłowa - małej miejscowości niedaleko Białej Podlaskiej, w której znajduje się odlewnia żeliwa.
Galeria zdjęć na stronie projektu Tego dnia mieliśmy przyjemność zobaczyć nie tylko skomplikowany proces powstawania żeliwa, ale również poznać trochę historii o Podlasiu, którą przybliżyła nam nasza przewodniczka pani Maria . Przed dotarciem do naszego celu , zajechaliśmy do Ortela Królewskiego, aby zwiedzić piękny kościół p.w. M.B Różańcowej. Historia cerkwi po unickiej była bardzo ciekawa i nawet ci, których nie pasjonuje historia słuchali z wielkim zainteresowaniem.

Po odlewni oprowadzał nas prezes firmy pan Sebastian. Wykazał się wielką wiedzą na temat produkcji różnych dziwnych rzeczy:) jakie są wytwarzane w jego firmie . Chociaż klasa składa się w większej części z płci pięknej to zainteresowanie tematem było spore. Poznaliśmy i obejrzeliśmy proces produkcji żeliwa podziwiając pracowników i ich ciężką pracę. Pan prezes zaprezentował nam asortyment produkcyjny i opowiedział o trudnym rynku zbytu na te produkty. Okazuje się ,że największą konkurencję dla tego typu zakładów pracy stanowią tanie wyroby chińskie.

Po zwiedzaniu firmy udaliśmy się na pyszny i obfity obiad do karczmy w Zagrodzie. Do Białej Podlaskiej wróciliśmy zmęczeni , najedzeni i w dobrych humorach z myślą , że chociaż na dworze jest ok. 10 stopni ciepła to ludzie pracują 8 godzin przy piecu nagrzanym do ok. 2000 stopni.

Monika Czuchan

Oryginalny tekst ze strony projektu