foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Tel. (0-83) 341-67-87
sekretariat@zsz1.edu.pl

informatyk

Technik informatyk

Technik informatyk to ciekawy, twórczy, prestiżowy i bardzo dobrze opłacany zawód dla ludzi dynamicznych i pełnych pomysłowości. Zarówno w Polsce jak i pozostałych krajach Europy utrzymuje się bardzo duże zapotrzebowanie na kompetentnych pracowników sektora branży technologii informatycznych.

Prognozy rynku pracy wskazują, że zawód informatyka będzie nadal utrzymywał się na liście najbardziej poszukiwanych wśród pracodawców. Wielu informatyków łączy wykonywany zawód ze swoją pasją dając im powód do zadowolenia i samorealizacji.

Technik informatyk to osoba, która w codziennej pracy zajmuje się doborem, instalacją i prawidłowym konfigurowaniem sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem. Ponadto nadzoruje prawidłowe działanie sprzętu i oprogramowania – dokonuje okresowych przeglądów, dba o odpowiednią konserwację urządzeń, a w sytuacji awarii zajmuje się ich naprawą. Diagnozuje i eliminuje uszkodzenia powstające także w urządzeniach peryferyjnych, tj. drukarkach, skanerach itp., oraz w urządzeniach sieciowych, np. serwerach, routerach itp. W zależności od miejsca pracy do jego obowiązków może także należeć programowanie w wybranym języku programowania, zakładanie i posługiwanie się bazami danych oraz projektowanie, wykonanie i obsługiwanie serwisów internetowych. Dodatkowo może administrować pracę lokalnych sieci komputerowych.

ZASÓB WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI UZYSKANYCH W TRAKCIE NAUKI:

Program nauczania dla zawodu technik informatyk obejmuje dużą ilość godzin pracy przy komputerze i dotyczy zagadnień związanych zarówno z budową, obsługą i konfigurowaniem nowoczesnego sprzętu komputerowego i sieci komputerowych jak i z obsługą oprogramowania systemowego, użytkowego i narzędziowego, a także zagadnień związanych z programowaniem nowych aplikacji, projektowaniem baz danych i wykorzystaniem technologii multimedialnych oraz grafiki komputerowej.

Uczniowie naszej szkoły kształcący się w zawodzie technik informatyk korzystają z pracowni komputerowych wyposażonych w specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie. Wyposażenie jest sukcesywnie modernizowane tak, aby możliwe było jak najlepsze przygotowanie uczniów do podjęcia pracy zawodowej. Stanowiska, na których pracują uczniowie spełniają wymagania stanowisk egzaminacyjnych.

ABSOLWENT KOŃCZĄCY SZKOŁĘ W ZAWODZIE TECHNIK INFORMATYK JEST PRZYGOTOWANY DO WYKONYWANIA ZADAŃ ZAWODOWYCH W ZAKRESIE:

  • dobierania konfiguracji sprzętu i oprogramowania dla różnych zastosowań,
  • montowania, testowania i diagnozowania sprzętu komputerowego,
  • rozbudowy i modernizacji zestawów komputerowych,
  • budowy i konfiguracji sieci komputerowych,
  • administrowania sieciowymi systemami operacyjnymi,
  • projektowania i tworzenia bazy danych oraz obsługi ich oprogramowania aplikacyjnego,
  • administrowania bazami danych i systemami przetwarzania informacji,
  • tworzenia stron i aplikacji internetowych,
  • posługiwania się programami do cyfrowego przetwarzania obrazu i dźwięku,
  • programowania w języku C++, Python.

W TRAKCIE KSZTAŁCENIA UCZNIOWIE ZDOBYWAJĄ DWIE KWALIFIKACJE:

• INF.02 Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych.

• INF.03 Tworzenie i administrowanie stronami internetowymi i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych.

Praktyka zawodowa: 280 godzin w całym cyklu kształcenia

MIEJSCA ZATRUDNIENIA IPERSPEKTYWY PRACY W ZAWODZIE LUB DALSZEGO KSZTAŁCENIA

Technik informatyk jest zawodem uniwersalnym. Można go wykonywać w wyspecjalizowanych firmach informatycznych (serwisanci, administratorzy, konserwatorzy sprzętu), urzędach (administratorzy baz danych i sieci) a nawet w domu (programiści, projektanci, graficy). Możliwości zatrudnienia na tym stanowisku rosną wraz z informatyzacją gospodarki. Ludzie w tym zawodzie będą poszukiwani wszędzie tam, gdzie potrzebna jest fachowa wiedza informatyczna do naprawy sprzętu komputerowego, instalowania i prowadzenia baz danych lub oprogramowania użytkowego dla rozmaitych zastosowań. Mogą podejmować prace we wszystkich gałęziach gospodarki narodowej, w których mają zastosowanie komputery oraz prowadzić własną działalność gospodarczą.

Absolwent może również kontynuować naukę na studiach wyższych.

Szukaj

Serwisy

logo warsztaty

internat

digischool

ekonomiksu

doradztwo

aktywna tablica

arsmusplus

dze1

pl1

tv1

bip1

kadr1

wsz1

int1

moodle1

ki2

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz