kucharz

Branżowa Szkoła I stopnia: Kucharz

Kucharz to zawód z przyszłością – stabilny, rozwojowy, kreatywny, dobrze płatny, a często również niezwykle prestiżowy.

Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych kucharzy stale rośnie, dlatego każdy profesjonalista z łatwością znajdzie atrakcyjne zatrudnienie w Polsce i krajach UE. Zaczynając od amatorskiego kucharzenia, którego efekty często ukazują raczkujące blogi, wiele osób osiąga dziś w dziedzinie kulinariów poziom mistrzowski i światową renomę.

Na ambitnych i pomysłowych kucharzy czekają niemal nieograniczone możliwości rozwoju zawodowego w najlepszych restauracjach, obiektach hotelowych, stołówkach, mediach związanych z kulinariami, jak również we własnej firmie.

Każde popisowe danie zaczyna się jednak od przepisu. Najlepszym zaś przepisem na zostanie pierwszej klasy kucharzem jest nauka w szkole branżowej o kierunku kucharz, który pozwoli ci poznać tajniki kucharskiej profesji.

Uzyskane kwalifikacje:

HTG.02. Przygotowanie i wydawanie dań - egzamin z tej kwalifikacji odbywa się pod koniec roku szkolnego w klasie trzeciej. Kwalifikacja ta przygotowuje do pracy na stanowisku kucharza.

UPRAWNIENIA ZAWODOWE

Dzięki zajęciom teoretycznym i warsztatom praktycznym zyskasz niezbędną wiedzę i umiejętności, które umożliwią ci wykonywanie następujących zadań zawodowych:

• przechowywanie żywności;
  • sporządzanie potraw i napojów;
  • wykonywanie czynności związanych z ekspedycją potraw i napojów.

PERSPEKTYWY PRACY

Po ukończeniu nauki możesz podjąć pracę w:

• restauracjach
  • jadłodajniach
  • stołówkach
  • hotelach
  • firmach cateringowych
  • szkolnictwie zawodowym (po ukończeniu studiów i specjalności nauczycielskiej)
  • mediach branżowych (prasa, telewizja, radio, portale internetowe, blogi, vlogi)
  • telewizyjnych programach śniadaniowych
  • własnej działalności gospodarczej