Logowanie

Szukaj

W dniach 26.06-6.07.2017 pięciu uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycielki języka angielskiego wzięło udział w Międzynarodowej Wymianie  Młodzieży w Torre del Greco- WŁOCHY, w ramach programu Erasmus+ .  Wymiana została zorganizowana pod hasłem "Kitchen garden - Dall'orto alla tavola" . Organizatorem przedsięwzięcia była Associazione di Promozione Sociale “IANUA AUSTRALIS”  Torre del Greco, Napoli (Italia).

Projekt dotyczył tematyki zwiazanej z zakładaniem ogrodów przydomowych w mieście, zdrowego odżywiania i ekologii. Większość zajęć odbywała się w mieszanych grupach, co sprzyjało nawiązywaniu przyjaźni i “szlifowaniu”  języka angielskiego.

W wymianie uczestniczyło pięć  grup z pięciu krajów: Włoch , Grecji, Łotwy, Słowenii i Polski.

Część programu poświęcona była wymianie interkulturalnej, w związku z tym promowaliśmy nasz kraj, region, miasto,  nasze tradycje i jedzenie. W zamian inne grupy dzieliły sie też z nami informacjami i przysmakami.                                                      

Przed wyjazdem czytaliśmy dużo informacji na temat Włoch i okolicy Neapolu, gdzie miała odbyć się wymiana. Niektóre mity na temat Włochów nie sprawdziły się, np. to, że Południowcom nigdy się nie spieszy i zawsze sie spóźniają. Organizatorzy byli zawsze na czas przygotowani i gotowi. Za to ilość zjadanych makaronów w różnych postaciach nawet nas, przygotowanych na taką kulinarną ucztę, troszkę zaskoczyła. Nie narzekaliśmy jednak, bo różnorodność potraw i znakomite sery będziemy długo wspominać.W czasie wolnym plażowaliśmy, objadaliśmy sie pysznymi lodami,  zwiedzaliśmy Pompeje, Sorrento  i Neapol. 

Niezapomniane wrażenia, przyjaźnie, motywacja do dalszej nauki języków, doświadczenia, jakich nie da sie zdobyć w szkole czy domu rodzinnym, będą procentowały w dalszym życiu naszych młodych uczestników!