foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Tel. (0-83) 341-67-87
sekretariat@zsz1.edu.pl

43182009 2146565552022697 6517432281190105088 oW dniach 04-13 października 2018 r. pięcioro uczniów z naszej szkoły: Aneta Chromiec, Paula Dawidowicz, Jakub Dzwonnik, Paweł Sobiech, Michał Zalewski oraz opiekun grupy Pani Justyna Krupa, wzięło udział w wymianie młodzieży na Litwie, zorganizowanej przez litewską organizację „We Go”.

Tematem przewodnim 10-dniowej wymiany był wolontariat, a dokładniej „ The best time to volunteer was yesterday”. W projekcie brało udział 36 uczestników z 6 krajów: Litwy, Portugalii, Grecji, Hiszpanii, Włoch oraz nasz szkoła reprezentująca Polskę

Organizacja „We Go”, odpowiedzialna za tę wymianę, przygotowała moc atrakcji i zgotowała wiele niezapomnianych wspomnień. Braliśmy udział w pierwszej edycji „ Batai Jubda”, w której uczestnicy wcielali się w różne służby bezpieczeństwa t.j. Straż Pożarną, Pogotowie Ratunkowe, Policję oraz Armię. Mieliśmy za zadanie, jako strażacy, uratować dwie zaginione osoby z rzeki. W roli policjantów zadaniem było powstrzymanie złodzieja od kradzieży samochodu. Jako medycy, musieliśmy uratować człowieka podczas zawału oraz ofiarę wypadku z otwartym złamaniem. Na deser mieliśmy największą atrakcję - wcielenie się w prawdziwego żołnierza z całym ekwipunkiem oraz przejazd po poligonie prawdziwym Rosomakiem. Zadaniem było ochrona uratowanej ofiary wojennej.

Kolejne dni były równie ciekawe. Braliśmy udział w różnych warsztatach oraz szkoleniach z udziałem zaproszonych gości, którzy przekazali nam bliższe informacje o wolontariacie.

Nasza wymiana to nie tylko szkolenia, ale również czas na poznawanie nowych kultur, tradycji oraz miejsc.

Mieliśmy okazje zwiedzić Kowno oraz Druskienniki. Każdego wieczoru była przygotowywana kolacja z danego kraju. My jako Polska, przygotowaliśmy własnej roboty pierogi ruskie oraz z serem. Co więcej, przywieźliśmy mnóstwo regionalnych smakołyków z różnych regionów naszego kraju.

Czas wymiany obfitował w wiele cudownych chwil tj. granie na gitarze przy kominku, wygrzewanie się w saunie oraz ruskiej bani a co najważniejsze pozwalał budować wśród uczestników  jedność i przyjaźnie do końca życia.

Szukaj

Serwisy

logo warsztaty

internat

digischool

ekonomiksu

doradztwo

aktywna tablica

arsmusplus

dze1

pl1

tv1

bip1

kadr1

wsz1

int1

moodle1

ki2

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz