#ŁączyNasPamięć
#AkcjaŻonkile
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Dnia 23 kwietnia odbył się w ZSZ nr 1 Dzień Otwarty. Nasz internat również otworzył swoje podwoje, czynnie uczestniczył w tym wydarzeniu.
Stanowisko Internatu pięknie przygotowały i z ogromnym zaangażowaniem reprezentowały społeczność wychowanki: Wiktoria Raczkowska, Karolina Szot i Paulina Kasperuk. Godne przedstawicielstwo sprawiło, że Internat cieszył się bardzo dużą atencją.
Wiktoria i Karolina oprowadzały zainteresowane osoby, które mogły obejrzeć pokoje mieszkalne i inne pomieszczeni, z których korzysta młodzież, udzielały informacji, rozdawały ulotki. Goście mieli możliwość porozmawiania z mieszkankami i kadrą.
Wszystko to miało miejsce pod czujnym okiem wychowawców: Pani Katarzyny Kulhawczuk oraz Pani Anny Matusiewicz, które w tym roku były odpowiedzialne
za promocję Internatu na Dniu Otwartym EKONOMIKA.
Dziękujemy wszystkim za okazane zainteresowanie i serdecznie zapraszamy uczennice mieszkające poza Białą Podlaską do zamieszkania w naszym internacie.
Zgodnie z wielkanocną tradycją Samorząd Internatu, pod opieką Pani Katarzyny Kulhawczuk, zorganizował konkurs dla naszej młodzieży na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną.
Przy ocenie prac zwrócono uwagę na pomysłowość, estetykę, technikę wykonania.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych przedsięwzięciach organizowanych w naszym internacie.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Karolina Szot
II miejsce – Urszula Płandowska
III miejsce – Aleksandra Niedźwiedź
Wyróżnienie otrzymała Jessica Socha.
Gratulujemy !!!
Kurpiowskie, kaszubskie, podlaskie… Pisanki mienią się w Polsce różnymi kolorami i wzorami, w zależności od regionu.
Skąd wzięła się tradycja malowania pisanek?
Dla niektórych może być zaskakujący fakt, że tradycja malowania jajek nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem. Tak naprawdę pierwsze pisanki pojawiły się już w starożytnej Mezopotamii. Były symbolem ożywienia w przyrodzie na wiosnę. Co ciekawe, jajko pojawia się w większości kultur w mitach o powstaniu wszechświata. Jego dekorowanie było popularne długo przed pojawieniem się Chrystusa i niezależnie od przyjętej religii. W Polsce malowanie pisanek włączono do zwyczajów wielkanocnych, by ułatwić proces chrystianizacji. Pisanki nadal oznaczają budzenie się do życia, a dodatkowo zmartwychwstanie Jezusa. Najstarsze znalezione wielkanocne dekoracje w kraju pochodzą z X wieku.
„Już w powietrzu wiosnę słyszę…
Czy ty też?
Serce patrzy w me zacisze…
Czy ty wiesz?
Świat wiośnieje, w słońcu cały,
W świtach zórz…
Wróble się rozświergotały:
„Cóż, czy już?”
Wiosna… Kwiaty mam i słońce…
Czy ty też?
A w oczach mam łzy gorące…
Czy ty wiesz? …”
Autor: Julian Tuwim
Pierwszy dzień wiosny to symboliczny moment, w którym zima odchodzi w niepamięć. Wraz ze zmianą pory roku, zmienia się również nasze nastawienie do życia. Pomimo trudnych czasów, cieszymy się na cieplejsze dni, mając nadzieję, że wraz ze zmianą pogody, ulegnie poprawie również sytuacja za naszą wschodnią granicą.
22 marca co roku na świecie obchodzony jest Dzień Wody. Z tej okazji sekcja higieniczna, działająca w naszym internacie, przeprowadziła kampanię mającą na celu podnoszenie świadomości na temat globalnych wyzwań wodnych. Starano się kształtować zaangażowanie społeczne naszych wychowanek oraz rozwijać postawy odpowiedzialności
za środowisko naturalne. Zwrócono też uwagę na wpływ wody na życie i zdrowie człowieka, a także fakt, że każdy może przyczynić się do ich ochrony.
„Z okazji Dnia Kobiet,
życzę Ci dużo zdrowia w szczególności.
Niech uśmiech na twojej twarzy zawsze gości,
a życie nie sprawia trudności i przykrości.
Niech wiatr pieśń niesie Ci radosną,
abyś zawsze czuła się jak wiosna.
Wśród kwiatów i śpiewających ptaków,
aby motyle na dłoni Ci siadały.
Dziś powinnaś być królową,
Wypoczywać cały dzień.
Komplementów słuchać dużo,
Wszystko na skinienie mieć.
Nawet, kiedy spojrzysz w niebo
I wypowiesz tę chcę mieć,
Dzisiaj będziesz miała wszystko,
Bo to jest Twój dzień.”
8 marca w naszym internacie niewątpliwie jest tym momentem, w którym każda kobieta i kobietka czuła się wyjątkowo dobrze. Dziękujemy za kwiaty, życzenia, serdeczne uśmiechy, życzliwość, miłą atmosferę.
Z okazji dnia świętego Walentego Sekcja Kulturalna w naszym internacie, pod kierunkiem Pani Wioletty Kozakiewicz, zorganizowała konkurs na najciekawszą kartkę walentynkową. Dziękujemy wszystkim uczestniczkom za udział. Gratulujemy pomysłów
i talentu.
Naszym tegorocznym Walentynkom towarzyszyła również "Poczta Walentynkowa".
Każdy, kto chciał umilić Święto Zakochanych swojej Sympatii, mógł to zrobić nadając dla niej walentynkę. Można było wypełniać i wrzucać kartki do specjalnie oznakowanej skrzynki, a "walentynkowi posłańcy" dostarczyli przesyłki do rąk własnych adresatów.
O okolicznościowe dekoracje i sprawną pracę pocztylionu walentynkowego zadbały wychowanki: Wiktoria Raczkowska oraz Karolina Szot, którym dziękujemy po raz kolejny za nieprzeciętne zaangażowanie, poświęcony czas i wspólną zabawę.
W ramach działań profilaktycznych Pani Wioletta Kozakiewicz przeprowadziła zajęcia skierowane do wychowanek internatu, dotyczące szkodliwości palenia papierosów.
W trakcie spotkania dziewczęta mogły zweryfikować swoje wiadomości dotyczące wpływu nikotyny na organizm, mechanizmów uzależniania się. Zostały zaprezentowane plakaty obrazujące skutki zdrowotne nałogu tytoniowego. Mówiono m.in. o jego wpływie na choroby nowotworowe, na choroby układu oddechowego i krążenia. Duży nacisk położono na przybliżenie skutków palenia w bardzo młodym wieku (osłabienie odporności, problemy z zapamiętywaniem skutkujące problemami w nauce, gorsze wyniki w sporcie, wygląd skóry), a także „bierne palenie”.
Celem spotkania było kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych u wychowanek i promowanie mody na niepalenie.
Aby jeszcze lepiej wprowadzić atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, w dniu
7 grudnia 2021 roku zostały zorganizowane w internacie warsztaty wykonywania ozdób świątecznych techniką decoupage.
Zajęcia przeprowadziła i technikę zdobienia wyjaśniła, jak również pokazała siostra Urszula Filipczyk.
Spotkanie odbyło się w przyjemnej atmosferze współpracy, miłej zabawy. Efekty zaś są powodem do dumy, cieszą oko i zdobią naszą choinkę, a także pokoje wychowanek.
„Życzliwość to coś więcej niż bycie miłym.
To wewnętrzna postawa, filozofia życia.
Cechuje ludzi, którym zależy na dobrostanie innych…”
Ewelina Adamczyk
21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień,
dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji.
Celem akcji, która była propagowana w internacie, w dniach: 18 – 23 listopada, stało się uwrażliwienie wychowanek na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Przesłanie akcji jest proste - bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.
Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas
z nawiązką.
Dbając o bezpieczeństwo wychowanek i pracowników internatu, w dniu 16 listopada 2021 roku, o godzinie 18.00 została przeprowadzona próbna ewakuacja internatu.
Akcja ewakuacji miała na celu połączenie wiedzy (procedur) z praktyką, zachowanie prawidłowej postawy w razie pożaru – zagrożenia życia, oraz wypracowanie właściwych zachowań.
Nasza ewakuacja przebiegła sprawnie, bez chaosu i zakłóceń.
Dziękujemy młodzieży za odpowiedzialną postawę, wzajemną troskę, wyrozumiałość i zaangażowanie.
„Dzięki Wam mamy pewność,
że istnieją ludzie o wielkich sercach,
którym los zwierząt nie jest obojętny.”
W połowie listopada 2021 roku zakończyłyśmy zbiórkę na rzecz schroniska „AZYL” w Białej Podlaskiej. Akcję zorganizowała Pani Wioletta Kozakiewicz, a z wielkim oddaniem i empatią przeprowadziły: Wiktoria Raczkowska i Karolina Szot.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym wychowankom i pracownikom internatu, którzy wsparli to przedsięwzięcie. Szczęśliwe psiaki i kociaki długo nie zapomną waszych dobrych i wrażliwych serc.
Początek listopada kojarzy nam się ze świętem Wszystkich Świętych, z Dniem Zadusznym. W tych dniach udajemy się na cmentarze, by uczcić pamięć bliskich, znajomych, bezimiennych bohaterów, żołnierzy oraz ludzi zapomnianych. To czas zadumy i refleksji nad życiem, nad śmiercią
i przemijaniem.
W dniu 26 października, jak co roku, nasze wychowanki paliły znicze na grobach byłych nauczycieli, pracowników szkoły i internatu, znanych Bialczan, żołnierzy.
Wyjście zorganizowała sekcja kulturalna, pod opieką Pani Wioletty Kozakiewicz.