foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Tel. (0-83) 341-67-87
sekretariat@zsz1.edu.pl

dsc 7440Korzystając z zaproszenia  otrzymanego od pracowników  Muzeum Południowego Podlasia, uczniowie kl. 4 Ti w ramach zajęć z historii i społeczeństwa, wzięli udział w wykładzie „Biała niepodległa” zorganizowanego w ramach 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podczas 1,5 godz. spotkania młodzież mogła wcielić się w odkrywców historii swojej małej ojczyzny, poznając realia Białej Podlaskiej z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Dzięki spotkaniu uczniowie wiedzą już, że:

  • Biała Podlaska we wspomnianym czasie miała: 5 kin, 3 banki, 3 hotele, 2 elektrownie, 2 restauracje, 1 synagogę, 2 bożnice, 3 kościoły, 2 szpitale.
  • Czas wolny Bialczanie najchętniej spędzali nad Krzną, gdzie korzystali z łódek, kajaków i możliwości aktywnego wypoczynku.
  • Największym problemem mieszkańców miasta był brak higieny i nieustające zagrożenie sanitarne wynikające z braku komunalnego wysypiska oraz kanalizacji.
  • Najpopularniejszym środkiem transportu, który nadawał prestiż właścicielowi pojazdu był – ROWER.  Liczba  jednośladów  w l. 1918 – 39 wynosiła ok. 6300 sztuk. Dla porównania samochodów w tym czasie było 23 sztuki a autobusów 1 sztuka.
  • Spośród 383 sklepów  znajdujących się w mieście, 284 należało do społeczności żydowskiej.
  • Pomnik ODRODZONEJ  RZECZPOSPOLITEJ, który stanął przed Magistratem od strony  ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego jest repliką pomnika, którą ufundowali mieszkańcy miasta tuż po odzyskaniu niepodległości przez Białą Podlaskę .
  • Miasto świętuje uzyskanie pełnej niepodległości dopiero od 13 XII 1918r.

   Wykład został uzupełniony archiwalnymi zdjęciami, które zatrzymały w kadrze codzienność jakże innej Białej Podlaskiej. Dzięki temu mieliśmy  możliwość porównania współczesnej wizji miasta z czasami naszych przodków. 

Szukaj

Serwisy

ekonomiksu

arsmusplus

dze1

pl1

tv1

bip1

kadr1

uks1

wsz1

int1

moodle1

kul1

ki2

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Logowanie