foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Tel. (0-83) 341-67-87
sekretariat@zsz1.edu.pl

img 20231211 135551 wynikNa pytania o to  kiedy powstała Biała Podlaska?, skąd właściwie pochodzi nazwa mojego miasta?, czy Radziwiłłowie to ród, który jeszcze istnieje?, kim byli pierwsi właściciele bialskich dóbr? I co ja właściwie wiem o tej mojej małej ojczyźnie  próbowali znaleźć odpowiedź uczniowie kl.2a podczas plenerowych zajęć z historii.

W tym celu młodzież udała się z  wizytą do Muzeum Południowego Podlasia,  gdzie  zapoznała się ze stałą wystawą „ Biała Radziwiłłów .  W trakcie zajęć  uczestnicy wysłuchali opowieści o tym, jak niewielka osada na Południowym Podlasiu  założona prawdopodobnie w XIV wieku stała się własnością  rodu Radziwiłłów, którzy przekształcił ją  w silne i bogate miasto, będące jego  własnością  (oraz spadkobierców) przez  niemal 300lat.

  Poznali  również historię dziejów  samej nazwy miasta Biała Podlaska zwanej dawniej Alba Ducalis (Białą Książęcą) lub Białą Radziwiłłowską,  jej herbu i samego zamku. Przypomnieli sobie również, które budynki mijane przez nich niemal codziennie związane są z Radziwiłłami i ich wkładem w rozwój miasta oraz poznali sylwetki żyjących przedstawicieli rodu.

Uzupełnieniem aktywnego i mądrego zwiedzania wystawy była zabawa łącząca pozyskane informacje z portretami bohaterów opowieści oraz  ich  materialną spuścizną ukrytą w muzealnych artefaktach i bialskich zabytkach.

Bonusem  przygody w Muzeum stały się  świąteczne warsztaty podczas, których uczestnicy mieli możliwość posmakowania czym jest trud włożony w przygotowanie świątecznych dekoracji.

Szukaj

Serwisy

logo warsztaty

internat

digischool

ekonomiksu

doradztwo

aktywna tablica

arsmusplus

dze1

pl1

tv1

bip1

kadr1

wsz1

int1

moodle1

ki2

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz