dsc02090 wynik6 grudnia 2023 r. w Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej dobył się Dzień Inżyniera. W wydarzeniu wzięło udział wielu gości, w tym młodzież z naszej szkoły (15 klas wybranych zawodów, m.in.: technik informatyk, technik programista, technik architektury krajobrazu, technik geodeta oraz technik handlowiec). W czasie uroczystego rozpoczęcia zaprezentowano specyfikę uczelni oraz wręczono stypendia studentom, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce. Następnie rozpoczęły się wykłady otwarte z różnych dziedzin. Tematyka wykładów była bardzo ciekawa, dotyczyła bowiem aktualnych problemów związanych z inżynierią różnych kierunków

np.:

- Fizyka dla społeczeństwa, czyli wdrożenia osiągnięć fizyki w motoryzacji i lotnictwie;

- Uprawnienia budowlane – procedura uzyskania;

- Zioła i ziółka – wykorzystanie bogactw natury w rolnictwie;

- Następny kierunek – Budimex;

- Czy inteligencja może być sztuczna?

Młodzież w zawodzie technik architektury krajobrazu (kl. II k i III k) oraz technik handlowiec (kl. IV a) pod opieką nauczycieli przedmiotów zawodowych,  Joanny Żarkiewicz, Jolanty Jeleń oraz Barbary Randzio, uczestniczyła w interesującym wykładzie mgr. inż. arch. Wojciecha Januszczyka „ Zmiany klimatu a przestrzeń, architektura krajobrazu i ogrody”. W ramach swojego wystąpienia prelegent w ciekawy sposób naświetlił rolę architekta krajobrazu w obliczu walki ze zmianami klimatycznymi, jakie zachodzą na naszych oczach. Pokazał przykłady „mitów”, które zniekształcają nam obraz prawdziwej rzeczywistości w racjonalnym kształtowaniu otaczającej nas przestrzeni, zgodnie z poszanowaniem natury i jej praw. Przedstawił też przykłady świadomego kształtowania krajobrazu w oparciu o nowoczesne rozwiązania z wykorzystaniem zasobów naturalnych i wsparciem bioróżnorodności.

Po zakończeniu wykładów nasi uczniowie mogli zwiedzać stoiska i punkty informacyjne przygotowane w holu głównym uczelni.

Spotkanie odbyło się w mikołajkowej atmosferze dzięki współpracy koordynatorów ze strony szkoły – Panów Sławomira Czubaja i Arkadiusza Staszewskiego, opiekunów uczniów i pracowników uczelni. Wszystkie atrakcje cieszyły się dużym zainteresowaniem, co potwierdza potrzebę organizowania większej ilości takich wydarzeń. Z pewnością zaowocują one dalszym rozwojem naszych uczniów na wybranych kierunkach studiów w Akademii Bialskiej.