maraton wynikMaraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. Również w naszej szkole, kolejny raz, pisaliśmy listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los naszych bohaterek i bohaterów. W tym roku udało się nam, uczniom i nauczycielom, napisać 2236 listów w obronie: Andrzeja Poczobuta - polsko-białoruskiego dziennikarza i działacza mniejszości polskiej na Białorusi; Rity Karasartovej z Kirgistanu, przebywającej obecnie w areszcie domowym za pokojowe protestowanie na rzecz ochrony zbiornika wody słodkiej; Rocky Myersa, czarnego mężczyzny z niepełnosprawnością intelektualną, skazanego na karę śmierci, mimo braku dowodów bezpośrednio łączących go z miejscem zbrodni i wbrew woli ławy przysięgłych; Chaimy Issy z Tunezji, której grozi długoletnie więzienie za krytykę polityki prezydenta Kaisa Saieda. Ponad połowa listów to apele o uwolnienie Rity Karasatrtovej.

Najliczniejszą grupą uczestniczącą w Maratonie były klasy pierwsze, a spośród nich najwięcej listów napisała klasa 1 Tg, 1 Tk i 1 Te.

W organizację trwającego dwa dni wydarzenia zaangażowała się grupa młodzieży z klas 2 Td, 2 Tg, 3 Ta, 3 Tk, 3 Tp i 4 Ta pod kierunkiem p. Aleksandry Kozak-Kowalewskiej.

Podczas trwania Maratonu odbył się także konkurs adresowany do uczniów klas pierwszych a dotyczący znajomości praw dziecka oraz praw i obowiązków ucznia.