hotelarz

Technik hotelarstwa

Opis zawodu

Technik hotelarstwa to zawód, który przygotowuje do pracy w sektorze przemysłu turystycznego. W czasie pięcioletniej nauki w szkole, nasi uczniowie nabywają potrzebną wiedzę teoretyczna i praktyczną niezbędną do prowadzenia zakładu hotelarskiego. Dzięki dobrze doposażonym pracowniom uczymy się fachowo i kompleksowo obsługiwać gościa hotelowego zarówno w części hotelowej recepcji, jak również w dziale służby pięter, oraz w części restauracyjnej hotelu.

W dzisiejszych czasach hotele posiadają systemy rezerwacyjne, my również pracujemy na takich systemach jak chart, czy m-pensjonat, na którym w tej chwili pracują nasi recepcjoniści.

Już od klasy pierwszej na przedmiotach zawodowych teoretycznych takich jak działalność recepcji czy podstawy hotelarstwa poznajemy techniki pracy w hotelu oraz historię hotelarstwa w Polsce i na świecie. Na przedmiotach praktycznych uczymy się kompleksowej obsługi gości, wypełniania dokumentacji hotelowej również w formie elektronicznej.

W naszym zawodzie mamy dwie kwalifikacje, które kończą się  egzaminem. Pierwsza kwalifikacja HTG.03. Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie- obejmuje klasę 1 i 2 oraz druga kwalifikacja HTG.06. Planowanie i realizacja usług w recepcji – realizowana jest w klasie 3,4 .

dodatkowe dla 5-letniego technikum : Świadczenie usług kelnerskich w obiekcie hotelowym

kwalifikacje : 5 letniego technikum

1) HTG 03- Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie

2) HTG06- Realizacja usług w recepcji

Praktyka zawodowa: 280 godzin w całym cyklu kształcenia

Absolwent Naszej Szkoły kształcącej w zawodzie technik hotelarstwa może być zatrudniony na stanowiskach w obiektach bazy noclegowej:

• w recepcji i części parterowej i noclegowej,
  • w dziale gastronomicznym- restauracja i kuchnia,
  • w części administracyjnej i księgowej,
  • w dziale zarządzania, marketingu i sprzedaży,
  • w dziale zaopatrzenia i kontroli,
  • jako organizator imprez turystycznych, wycieczek.

Gdzie może pracować technik hotelarstwa?

• hotele, motele, pensjonaty, kempingi, schroniska młodzieżowe, pola biwakowe;
  • ruchoma baza noclegowa- statki, samoloty, pociągi;
  • domy wczasowe i ośrodki wypoczynkowe,
  • biura podróży, agencje turystyczne, fundacje;
  • instytucje państwowe dt hotelarstwa i turystyki;
  • własna działalność w zakresie hotelarstwa, turystyki i rekreacji, agroturystyce.