foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Tel. (0-83) 341-67-87
sekretariat@zsz1.edu.pl

20190408 150137W pierwszym tygodniu kwietnia w naszej szkole odbyła się kolejna wymiana uczniów ze szkoły włoskiej Liceo Banfi z Vimercate mieszczącej się 20 km od Mediolanu. Wymiana została zorganizowana w ramach realizacji projektu  „Tastes of Europe” , którego autorkami i koordynatorkami są nauczycielki języka angielskiego Ewa Romaniuk i Monika Mielecka. Projekt polsko-włoskiej wymiany polega na organizacji spotkania międzynarodowego, w którym biorą udział uczniowie i nauczyciele naszej szkoły oraz włoskiej szkoły partnerskiej. Szkoły współpracują ze sobą już drugi rok. Trzecie spotkanie w ramach rozpoczętej wymiany odbyło się we Włoszech. Szkoła włoska  gościła 11 uczniów i 2 nauczycieli naszej szkoły w październiku 2018 roku. Następnie, w  kwietniu tego roku miała miejsce rewizyta grupy włoskiej w Polsce (11 uczniów oraz dwóch opiekunów). Strona polska gościła swoich partnerów wymiany w swoich rodzinach, zapoznając włoską młodzież ze zwyczajami, kulturą, szkołą i codziennym życiem oraz zabytkami naszego regionu, Lublina oraz Warszawy pogłębiając jednocześnie znajomość języka angielskiego. Młodzież miała okazję poznać atrakcje przyrodnicze i folklorystyczne regionu, jak również degustować polskie tradycyjne potrawy.

Plan pobytu naszych przyjaciół z Włoch był wypełniony po brzegi. Pierwszy dzień młodzież spędziła w Roskoszy, gdzie  zwiedziła wioskę ginących zawodów, piekła cebularze pod okiem profesjonalnych kucharzy oraz biesiadowała przy ognisku. Następnie, grupa zwiedziła Stadninę Koni w Janowie Podlaskim podziwiając ogiery arabskie i anglo-arabskie oraz klacze ze źrebiętami. Ostatnią atrakcją pierwszego dnia była podróż konna wozem przejażdżkowym po malowniczym Zaborku.

Drugiego dnia, młodzież udała się do Kozłówki oraz Lublina, gdzie zwiedziła lubelską starówkę, zamek oraz Majdanek. Trzeci dzień uczniowie włoscy spędzili w rodzinach swoich polskich przyjaciół na wspólnym grillowaniu, wspinaczce w parku linowym i zwiedzaniu malowniczych nadbużańskich terenów. Kolejnego dnia włoscy uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach ze śpiewania piosenek polskich i włoskich, w zajęciach warsztatowych z malowania toreb oraz zdobienia jajek techniką ‘decoupage’ organizowanych przez Muzeum Południowego Podlasia.

Istotnym punktem dnia było złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar hitleryzmu na cmentarzu włoskim, na którym spoczywa  406 włoskich jeńców wojennych. Uczniowie mieli również okazję spotkać się z prezydentem naszego miasta Michałem Litwiniukiem i otrzymali miłe upominki. Wieczorną atrakcją tego dnia był grill i ognisko w Zielonej Szkole w Porosiukach.

Ostatniego dnia młodzież udała się do Warszawy, gdzie podziwiała zjawiskowe ogrody w  Łazienkach Królewskich, Warszawską Starówkę, Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, Pomnik Syrenki, Dziedziniec Zamku Królewskiego oraz Pomnik Małego Powstańca. Po spacerze, nadszedł moment pożegnania na lotnisku. Ta chwila dała wiele powodów do wzruszeń i łez. Uczniowie bardzo się zaprzyjaźnili i zżyli ze sobą. Narodziły się  niezapomniane przyjaźnie i okazało się, że mimo, iż nasze kraje dzieli tak wiele kilometrów, to jesteśmy do siebie bardzo podobni w sposobie bycia, zainteresowaniach, miłości do kuchni, tańca, śpiewu i tradycji.

Wymiana dla wszystkich jej uczestników była przygodą i cudownym doświadczeniem, którego nie sposób zapomnieć do końca życia. Oczywiście chcemy nadal utrzymywać kontakt z naszymi nowymi przyjaciółmi i kontynuować znajomość. Wizyta naszych przyjaciół okazała się być wielkim sukcesem, bowiem uczniowie z entuzjazmem opowiadali we Włoszech  o naszej szkole. Nie dziwi wiec fakt, że otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w kolejnym European Week (Tygodniu Europejskim) w licum Banfi w Vimercate już w październiku tego roku. Zapraszamy chętnych uczniów do wzięcia udziału w tej wymianie. Warunkiem uczestnictwa jest bycie niepełnoletnim i gotowość przyjęcia Włochów w swoim domu.

Tak duże przedsięwzięcie jaką jest wymiana międzynarodowa nie odbyłoby się bez zaangażowania wielu nauczycieli, firm i instytucji.

Szczególne podziękowania należą się nauczycielkom języka angielskiego: Katarzynie Kossowskiej, Sylwii Łęczyckiej-Ozimek, Marcie Weśniuk, Marzenie Mierzwie, które wraz z koordynatorkami wymiany sprawowały opiekę nad młodzieżą i pomagały w tłumaczeniach podczas wycieczek.

Bez dużego wsparcia finansowego bialskich przedsiębiorców nie udałoby się nam zrealizować tak bogatego programu wymiany. Zatem, szczególne wyrazy wdzięczności i wielkie podziękowania składamy następującym firmom i instytucjom: Mario Presto (przewóz osób), Bialbud, Tomaszuk Daniel POL-Kres Edwood, STOL-KAR, Mebart, „KOMUNALNIK”, KSEMAR, Eltech - Mirosław Żuk, Zakład Instalatorstwa Sanitarnego - Zenon Śledź, Pensjonat „Uroczysko Zaborek”, OHP w Roskoszy.

Szukaj

Serwisy

digischool

ekonomiksu

doradztwo

arsmusplus

dze1

pl1

tv1

bip1

kadr1

uks1

wsz1

int1

moodle1

kul1

ki2

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz