foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Tel. (0-83) 341-67-87
sekretariat@zsz1.edu.pl

img 01809 października b.r. uczniowie oraz zespół nauczycieli, uczących przedmiotów  w zawodzie technik architektury krajobrazu, włączyli się w coroczną akcję Klubu Gaja pt. „Święto Drzewa”. Święto to jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja na rzecz ochrony środowiska i klimatu, popartym realnym działaniem – sadzeniem i ochroną drzew.

Klub Gaja realizuje Święto Drzewa od 2003 roku. Co roku, 10 października, odbywa się ogólnopolska inauguracja Święta Drzewa, której towarzyszy akcja sadzenia drzew. Od 2007 roku program bierze udział w Kampanii Miliard Drzew dla Planety – ogólnoświatowej inicjatywie sadzenia drzew,  mającej na celu sprostać wyzwaniom jakie niosą zmiany klimatyczne. Jest ona wspierana przez ONZ. Święto Drzewa integruje społeczności wokół takich inicjatyw lokalnych jak: sadzenie drzew, zakładanie ogrodów i parków, otaczanie opieką starych drzew, szukanie drzew z niezwykłą historią łączącą ludzi (konkurs Drzewo Roku), organizowanie pikników i festynów, wycieczek, konkursów oraz zbiórek makulatury.

Tegoroczna -18. edycja programu Święto Drzewa odbyła się pod hasłem „Święto Drzewa dla zwierząt!”. W bieżącym  roku, zgodnie z ideą Klubu Gaja, staraliśmy się zachęcić całą społeczność szkolną do podejmowania lokalnych działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew z myślą o zwierzętach, dla których zadrzewienia to często jedyny dom na Ziemi.

Musimy pamiętać, że nie jesteśmy jedynymi mieszkańcami naszej błękitnej planety. Wraz z nami, często tuż obok, żyje niezliczona ilość małych i dużych zwierząt. Katastrofa klimatyczna oraz nasza arogancja często odbierają im możliwość życia zgodnie z ich naturą.

W ramach odpowiedzi na wezwanie Klubu Gaja, wykonaliśmy aranżację zaprezentowaną przed aulą szkoły wraz z tablicą informacyjną. Ukazuje ona rolę drzew w życiu zwierząt. Przedstawiliśmy także przykłady form przestrzennych roślinności drzewiastej w warunkach miejskich. Dodatkowo, w wybranym wcześniej zakątku szkolnego ogrodu, posadziliśmy jarząb oraz dwa krzewy należące do gatunku - ognik szkarłatny, będące źródłem owoców – pokarmu dla dzikich ptaków. W najbliższym czasie zamierzamy również zamieścić w pobliżu tego zakątka akcent kompozycyjny – budkę dla ptaków, która będzie stanowiła dla nich dodatkowe wsparcie w trudnym w okresie zimowym.

W przygotowaniu i realizacji wymienionych działań brali udział wszyscy uczniowie klasy 2ktP, 2ktG, 3tk oraz 4tk , nauczyciele: Jolanta Jeleń,  Marta Osiej i Joanna Żarkiewicz,  a także część grona pracowników szkolnej administracji.

Któż z nas nie lubi słuchać śpiewu ptaków, z zaciekawieniem obserwować owadów zapylających kwiaty, czy ukradkiem podpatrywać jeża spacerującego ogrodową, czy parkową ścieżką ? Zróbmy  zatem wszystko co możliwe, aby pomóc naszym braciom mniejszym w tym trudnym, a często tragicznym dla nich czasie. W naszych ogrodach i parkach możemy stworzyć dla nich przyjazne miejsca, sadząc gatunki miododajne i owocowe. Warto  też pomyśleć o przygotowaniu dla naszych dzikich przyjaciół odpowiednich schronień, budek lęgowych i poidełek.

Gorąco zachęcamy wszystkich, aby idąc naszym śladem, włączali się do takich działań!

Autor art. J. Żarkiewicz

Szukaj

Serwisy

rdk

ekonomiksu

doradztwo

arsmusplus

dze1

pl1

tv1

bip1

kadr1

uks1

wsz1

int1

moodle1

kul1

ki2

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz